Kriaušės Prosto Marija istorija

Kriaušės Prosto Marija istorija

Kriaušių veislė „Prosto Marija“ buvo išvesta Baltarusijoje Vaisių auginimo institute. Viena iš šios veislės autorių yra Marija Grigorievna Myalik, žemės ūkio mokslų daktarė, pagrindinė kriaušių selekcininkė. Dalyvaujant Marijai Grigorievnai, taip pat buvo išvestos šios kriaušių veislės: Beloruskaja Pozdniaja, Zabava, Lagodnaya, Dukhmyanaya, Yasochka, Kudenica ir kt. Daugiau nei ketvirtį amžiaus (tiksliau, 35 metus), norint sukurti šį kriaušių šedevrą, prireikė veislės autorei. O 2010 m ši veislė pagaliau buvo patvirtinta.

Iš pradžių sodinukas turėjo du vardus: „Marija“ ir „Tiesiog Marija“ angl. "Just Maria". Tada pagaliau buvo patvirtintas vardas „Tiesiog Marija“ (tikriausiai po publikos taip pamėgto sensacingo televizijos serialo pavadinimo).

Vaisinių kultūrų selekcijos skyriaus vedėja Zoja Arkadjevna Kozlovskaja sakė, kad tai yra geriausia veislė iš 670 kriaušių veislių, užaugintų Vaisių auginimo institute. Taip pat pabrėžė ir skonines šios kriaušės savybes "ir pagal skonį - tokių kaip ji tiesiog nėra, o aš jų turiu ne keliolika, o daugiau nei šimtą" Veislė pasižymi dideliu žiemos atsparumu, Baltarusijoje ji atlaikė ne tik atšiaurios žiemos (2009/10), bet ir ankstesnius šalčius, iki - 37 ºC!

Taip pat Zoja Arkadjevna Kozlovskaja pastebėjo, kad dauguma Baltarusijos ir Rusijos medelynų, parduodami šios kriaušės sodinukus, naudoja vieną ir tą pačią nuotrauką. Tęsdama mintį, ji darė išvadą, kad  galbūt šie medelynai neturi šios veislės motininių medžių. Motinmedžiai yra medžiai, iš kurių imami auginiai veislei dauginti (ūgeliai). Bet prieš nupjaunant šių medžių ūgelius, būtina patvirtinti, kad būtent šios veislės ir reikia. Ir tai gali patvirtinti tik vaisiai. Ir, matyt, tokių vaisių nėra! Todėl mano pačių nuotraukų interneto svetainėse nėra, o esami medelynai galbūt tik prisidengia, kad platina šią veislę.

Šios veislės bandymai Rusijoje (remiantis Nižnij Novgorodo ir Kalugos regionų informacija) taip pat patvirtino jos aukštą žiemos atsparumą ir neprilygstamą skonį. Tyrimų duomenimis, po žiemos 2009/10 metų žiemos 80% kriaušių veislių šiose vietovėse nedavė vaisių. Kriaušės kurios derėjo, davė 3- 4 kartus mažesnį derlių nei įprasta ir dauguma duotų vaisių buvo deformuoti, dėl žiedpumpurių pašalimo. O kriaušė Prosto Marija tuo pačiu sezonu davė visą derlių, aukštos kokybės vaisius. Vaisių svoris svyravo nuo 150 iki 230 g (sausą ir karštą vasarą).

Straipsnis paimtas iš čia.